sobota, 30 stycznia 2021

GEOTERMIA: pod górami Sowimi okolice Pieszyc, mogą być gorące źródła oraz pogórze Gór Sowich Gilów .

                                         

Lokalizacja   Rościszów dolny   koło Pieszyc powiat Dzierżoniowski  wykonano otwór badawczy granito-gnejsach GT-1 Pieszyce  zakończono w wrześniu 2023 osiągnięto głębokość 3000 m  zamierzony cel osiągnieto , woda ciepła wystarczająca na cele kąpielowe,hotelowe  . Geologicznie na głębokości  3000 metrów  występują granulity i eklogity. masywny krystalnik zanik spękań na głebokości 3000 metrów


kompleks skał  metamorficznych  Zamkowej Góry   silnie zmetamorfizowame kwaśne  ciało skalne  migamatyty  przechodzące do wtórnych granitów bardzo głęboki metamorfizm   zawansowanych deformacji  przepuszczalna ostatnia deformacja zasilana  kwasnymi magmami   termicznie wnikająca w kompleks metamorficzny w okresie dewonu.

bloczek  granitognejsu z Rościszowa Góry Sowie

 

 

 

Nie znając  tematu  obserwuje wiele lat kotlinę  Dzierżoniowską  w  okolicach Gilowa  Piławy Dolnej    ciekawa występuje anomalia pogodowa zimy są łagodne  w stosunku do Sudetów i okolic  jest zawsze niewielka pokrywa śniegu . Przebiega sudecki uskok brzeżny ,  pod pokrywą kenozoiku, skały są silnie zmetamorfzowane i pocięte tektonicznie ,  podłoże krystaliczne budują migmatyty   przechodzące lokalnie w granitoidy  oraz  amfibolity   występują intruzje sjeniodiorytów   z okresu górnego karbonu i kenozoiczne wylewy law bazaltowych wzgórz Gilowskich  .  W rejonie Gilowa obserwowałem pasy na polu które w wyniku mrozu nie zamarzają  Bliskość subwólkanicznego Masywu Ślęzy, który jest   początkiem powstawania bloku Sowiogórskiego  .  Były w przeszłości prowadzone badania geofizyczne ale nie pod kontem geotermi  . Ciekawe że  wystąpino w naszym terenie w rejonie Pieszyc przeprowadzenie badań geofizycznych.  Podobieństwo tektoniczne jest do Kotliny nowotarskiej gdzie w rejonie Zakopanego odkryto metodami wiertniczymi źródła geotermalne.  https://www.gramwzielone.pl Przeprowadzenie prac geologicznych w celu poszukiwania, rozpoznawania i udokumentowania złoża wód termalnych otworem Pieszyce GT-1 w Pieszycach zakończono w wrzesniu 2023 roku. na Dolnym Śląsku to projekt, na który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy dotację w wysokości ponad 10,7 mln zł. Poszukiwanie wód termalnych w głębokich partiach masywu gnejsowego Gór Sowich – w strefie tzw. sudeckiego uskoku brzeżnego – w rejonie miejscowości Pieszyce, przez odwiercenie głębokiego otworu badawczego o docelowej głębokości 2500 metrów – zgodnie z zapisami projektu robót geologicznych. Wykonano  badania geofizyczne , w wyniku których rozpoznano tektonikę uskokową w rejonie planowanego odwiertu, w tym doprecyzowano przebieg sudeckiego uskoku brzeżnego i określono wstępnie/ gdzie mogą się znajdować potencjalne obszary występowania gorących źródeł.

 

Mgr Robert trawniczek  geolog górniczy - geofizyk   zam Dzierżoniów

 Brałem udział w grupach sejsmicznych Geofizyki Kraków



                                         dolny karbon wizen w Kamionkach   skały osadowe piaskowce  mułowce

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz